Mariusz Grząba

AKS Niwka Sosnowiec to klub, który w przyszłym roku obchodzić będzie 100-lecie istnienia. Działacze chcą je zwieńczyć powrotem do okręgówki. Pomóc ma im w tym Mariusz Grząba, nowy trener pierwszego zespołu.

Do tej pory 42-letni Mariusz Grząba był kojarzony głównie z sędziowaniem i pracą z grupami młodzieżowymi. – Sędziowałem 1500 meczów, w tym blisko 200 na szczeblu centralnym i powiedziałem dość. Od niemal 18 lat pracuję też z młodzieżą i postanowiłem teraz spróbować swoich sił w piłce seniorskiej. Nie ukrywam, że już wcześniej miałem wiele różnych propozycji – powiedział nowy trener Niwki. – Stwierdziłem, że w sędziowaniu niczego więcej już nie osiągnę i przyjąłem propozycję od AKS-u, z czego bardzo się cieszę. Jest to klub bliski mojemu sercu – dodał.

Dotychczas grającym trenerem niwczan był Artur Opeldus, jednak pod koniec kwietnia opuścił sosnowiecki klub. – Artur wykonał tutaj kawał dobrej roboty. Dwa tygodnie przed startem rozgrywek zespół był w totalnej rozsypce, brakowało zawodników, ale mimo to udało mu się stworzyć ciekawy team. Tak naprawdę zrobił coś z niczego. Był też wyróżniającym się zawodnikiem, ciągnął grę i dawał jakość tej drużynie. Prezesi proponowali mu, żeby został jako zawodnik, ale nie dał się przekonać. Artur chciałby jeszcze popracować z seniorami w innym klubie i trzeba to uszanować – powiedział Grząba.

Od kilku już lat Mariusz Grząba pracuje z młodzieżą. – Do Niwki przyszedłem z Czeladzi z grupą bardzo utalentowanych juniorów. Są to chłopcy z różnych miast Zagłębia Dąbrowskiego. Większość tych chłopaków chodziło do jednej klasy w gimnazjum, później rozeszli się do różnych szkół. Znam ich i wiem, jaki drzemie w nich potencjał. Myślę, że na tych chłopakach w przyszłości oparta będzie nasza drużyna seniorów. Zresztą już teraz to widać – opowiada nasz rozmówca.

Do końca sezonu Mariusz Grząba będzie łączył obowiązki szkoleniowca pierwszego zespołu z trenowaniem juniorów. – Obiecałem to chłopakom, którzy jak się dowiedzieli, że przejmuję seniorów, to myśleli, że od razu zostawiam ich. Stwierdziłem jednak, że jak coś zacząłem, to muszę to dokończyć – podkreśla trener.

Zdaniem nowego trenera sosnowiecka A klasa jest najsilniejsza w województwie i jedna z silniejszych w Polsce. – Poziom naszych rozgrywek jest bardzo wysoki. Mamy tutaj przykład Górnika Wojkowice, który zrobił naprawdę duże wzmocnienia, przyszli zawodników z IV ligi, a mogą mieć problem z awansem – podkreśla Grząba.

Nowy szkoleniowiec zielonej koniczynki obserwuje swoich zawodników i daje im szansę pokazania się z jak najlepszej strony. – Przechodząc do seniorów wiedziałem, za co się zabieram. Większość zawodników znałem już wcześniej. Przyszły sezon będzie jednak ważniejszy. Do końca tegorocznych rozgrywek każdemu daję szansę pokazania się i zgrania. Chcę każdego zobaczyć na boisku, bo trening to nie jest mecz. AKS to teraz taki mały plac budowy, każdy dostaje szansę, a czy ją wykorzysta, to zależy od niego – zaznacza.

Jaki cel stawia sobie trener Grząba w kolejnym sezonie? – W przyszłym roku klub będzie obchodzić 100-lecie i chcemy powalczyć o awans do ligi okręgowej. AKS Niwka jest klubem, który nie może grać w A klasie – mówi.

Aby tego dokonać, niezbędne są jednak wzmocnienia. – Nie ukrywam, że musimy się wzmocnić, żeby powalczyć o coś więcej. Liczę też na kilka powrotów zawodników, związanych wcześniej z naszym klubem. Odbieram też telefony od zawodników, którzy mnie znają i którzy chcieliby tutaj grać – zapowiada Mariusz Grząba. – Przygotowania do nowego sezonu rozpoczniemy nieco wcześniej, zaraz po moim powrocie z obozu juniorów w Albanii. Musimy się dobrze przygotować. Liczę, że do zespołu przybędzie 6-7 nowych graczy – dodaje.

Do sztabu szkoleniowego dołączył również Aleksander Adamus. – Aleksander będzie moim asystentem i trenerem przygotowania motorycznego. Uważam go za dobrego fachowca z niezłym warsztatem i wspólnie postaramy się zrobić coś dobrego dla tego klubu – kończy Mariusz Grząba.

Artykuł: Twoje Zagłębie TV. Do nabycia w punktach Ruchu, Kolportera i Garmonta

Autor: Mateusz Załęski